יום שני, 20 באפריל 2015

פרשנות: מהפך בחירות 2015

כתב: עדן בלאווט


מערכת הבחירות לכנסת ה-20 הייתה מערכת בחירות מבין הקשות שעברו הפולטיקאים במהלך מערכת בחירות. במערכת הבחירות הזאת , כל הפולטיקאים שלפו כל אמצעי שהם יכלו להשיג והשתמשו בו , החל מסרטון תעמולה ועד להאשמות בתקשורת .

מערכת הבחירות הזאת עמדה בסימן מהפכה, החלפת השלטון , אז איפה הכל התחיל? 
ממש מספר חודשים לפני הכרזת מערכת הבחירות לכנסת ה-20 נוצר סכסוך בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ואת שרת המשפטים לשעבר , ציפי לבני בטענה ש:"בשבועות האחרונים, לרבות ביממה האחרונה, תקפו השרים לפיד ולבני בחריפות את הממשלה בראשותי", מסר נתניהו. "לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה, לא אסבול שרים שתוקפים מתוך הממשלה את מדיניות הממשלה והעומד בראשה".


ציפי לבני אמרה בשיחת הטלפון שבה ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע להם על הפיטורים :"ההחלטה ללכת לבחירות הייתה שלך", השיבה לו לבני בשיחת הטלפון, "חבל ועצוב לי שלא היה לך אומץ והגינות לומר את הדברים בפגישתנו בארבע עיניים. מקווה שתגלה יותר אומץ באתגרים מולם עומדת המדינה".
לאור פיטוריו של יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד , התפטרו כל שריו במחאה על צעד זה של ראש הממשלה בניהם שי פירון שר החינוך לשעבר , יעל גרמן שרת הבריאות לשעבר ,שר הרווחה לשעבר מאיר כהן ושר המדע לשעבר יעקב פרי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על בחירות בטענה כי הוא רוצה לבחון את אמון הציבור בו בקדנציה נוספת ובכך התחיל המירוץ לראשות הממשלה של מפלגות השמאל. 
יצחק הרצוג, יו"ר האופוזיציה בקדנציה האחרונה ויו"ר מפלגת העבודה החליט שהוא רוצה להביא שינוי , הוא רוצה להחליף את השלטון של ביבי והוא זה שיוביל את הורדת מחירי הדיור ויטפל ביוקר המחייה החמור בישראל .

הוא החל במגעים לאיחוד עם ציפי לבני והצליח , הם הודיעו על ריצה משותפת לראשות הממשלה החדשה  ועל רוטציה ביניהם בתפקיד ראש הממשלה - במקרה שירכיבו את הממשלה הבאה. הסקרים ניבאו להם כי הם הולכים להיות המפלגה הגדולה ביותר והם קראו לעצמם מפלגת "המחנה הציוני"
מדובר בסיכום משמעותי ביותר לקראת ההתמודדות שיכול לשנות את כל התמונה ונראה כי הבחירות הקרובות ישובו להיות - הליכוד נגד העבודה כמו בעבר . 

במסיבת העיתונאים שכינסו השניים הודיעו כי: "הערב יושבת ראש התנועה לבני ואני מציעים לכם, אזרחי ישראל, תקווה חדשה ועתיד טוב יותר", אמר הרצוג . "תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת, שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות".
"אנחנו מציעים מודל מנהיגותי מסוג אחר: הנהגה משותפת שבה כולם פועלים ביחד למען הצלחת המדינה ושגשוג אזרחיה", הוסיף. "אנו מביאים חיבור במקום פילוג, אחריות במקום הפקרות, ביטחון במקום פחד, דיאלוג במקום שנאה, הבנה במקום פירוד, שיתוף במקום שיתוק". 
 לשם "המחנה הציוני" עלו ישר ביקורות וספקות מכך שחבר הכנסת , זוהיר בהלול , ערבי פלסטיני נמצא במפלגתם "ככה גם סוטרים על לחיו של זוהיר בהלול, מיד עם כניסתו הביתה, שלא ירגיש חלילה כמו בבית." ככה נכתב באחת התגובות על פוסט ההכרזה על שם המפלגה המשותפת . "בחירת השם, שנבעה מפחד מביבי, היתה טעות. אבל עתה אי-אפשר לסגת, והימין יחגוג על "ציונות" שאותה הם נושאים לשמצה" כתב עיתון הארץ ,יוסי שריד.
במערכת הבחירות הזאת כולם דיברו על שינוי , הנושאים המרכזיים יהיו הורדת מחירי הדיור וטיפול ביוקר המחייה החמור בישראל . מפלגת השמאל " המחנה הציוני" הובילה את הדיבור הזה בכל ראיון וראיון במטרה להחליש את הימין בטענה כי השלטון בישראל צריך לעבור שינוי , הימין לטענתם נכשל בטיפול בנושאים החברתיים הללו .
הסקרים היו לטובת "המחנה הציוני" ועם הזמן החלו לצבור פער לעומת "הליכוד" , בזמן הזה שניהם הוציאו לתקשורת סרטוני תעמולה שמיד נפסלו לשידור . בסרטון שפירסמה מפלגת "הליכוד" בהתחלה היה סרטון האנימציה שרץ ברשת נראים שני מנהיגי המחנה הציוני כשהם נמנעים מלענות לטלפון האדום. שעות ספורות לאחר מכן, הגיע סרטון התגובה של המחנה הציוני. לאחר שנשמע צלצול הטלפון, פונה קריין התשדיר לנתניהו ואומר: "ביבי, השאלה היא לא מי יענה לטלפון, השאלה היא מי בכלל יתקשר אליך. האירופאים שבגללך מעדיפים להקשיב לפלסטינים? או האמריקאים שטרקו לך את השפופרת בפרצוף? אף אחד בעולם כבר לא מוכן לדבר איתך, לא בטלפון ולא בשום דרך אחרת". מיד לאחר מכן המשיכה "הליכוד" בפרסום סרטוני תעמולה שאחד מהם עבר את הגבול של הציבור הישראלי ,שחלקם חשבו שזה נובע מפחד ממפלגת "המחנה הציוני" שמתחזקת,  בו נראה ראש הממשלה, בנימין נתניהו כגנן המנסה להרגיע את הילדים בגן שלו - ראשי המפלגות האחרות, עורר סערה תקשורתית  בעת שהופץ בטעות לרשת. הסרטון מציג את ראש הממשלה בנימין נתניהו כגנן בגן ילדים, המנסה להשליט סדר על אחוזי התזזית הקטנים שאינם שומעים לקול "ילדים תירגעו, אנחנו לא נצליח לעשות כלום היום" קורא הגנן בנימין נתניהו לראשי המפלגות הקטנים, המתרוצצים הלוך ושוב, "יאיר ונפתלי די לריב על הכיסא" ואי אפשר שלא להסכים עם האמרה. וכשנתניהו קורא לילדה לבני "ציפי ציפי, די לרוץ ממקום למקום". סרטוני התעמולה של "הליכוד" הגיעו אפילו עד למעון ראש הממשלה שבו נרתם לעזרת זוג נתניהו , המעצב מושיק גלאמין, בסרטון נראה גלאמין מצביע על ציפוי ארונות המטבח המתקלף, ורעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, מספרת: "זה המטבח המדהים. במטבח הזה מגיעים (השפים) שגב, קדוש, לבשל לראשי מדינות, ואני לא אגיד לך מה הם אומרים על זה". לדבריה, במטבח זה נוהגים היא וראש הממשלה לסעוד את ארוחותיהם, לעתים בשעת לילה מאוחרת. 

"המחנה הציוני" התחילה להרגיש ש"הליכוד" לא הולכים לוותר להם בקרב הזה על אמון הציבור כל כך בקלות . ציפי לבני הודיעה שהיא מוותרת על רעיון הרוטציה בכל שנתיים עם יצחק הרצוג ומפלגתם ספגה ביקורות קשות על כך שזה קרה ממש ערב הבחירות. כל עצרות השמאל שדיברו על שינוי בישראל בהנהגתם של בוז'י ולבני הלכו לטמיון וכל עצרות הימין שהיו בתגובה לעצרות השמאל הלהיטו את החברה בישראל ונוצר קרע עמוק בין הימין והשמאל בישראל עד לרגע זה . 


ביום הבחירות,קרה המהפך שאף אחד לא ציפה לו,אפילו לא הסקרים ולא המכון של מינה צמח , הליכוד הובילה כמעט ברוב הערים , כאשר בתל אביב האמינו דווקא בשינוי עם "המחנה הציוני" ובירושלים האמינו ב"ליכוד" וכך גם בערי הדרום שספגו טילים במהלך מבצע "צוק איתן" שביקרו את העבודה של בנימין נתניהו וטענו כי הוא צריך ללכת הביתה . השינוי בשלטון לא קרה ו"הליכוד" ניצחה וקיבלה 30 מנדטים ו"המחנה הציוני" קיבלה אך ורק 24 מנדטים . 
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה